Jedno z naszych ostatnich zleceń to wydanie dwóch opinii prywatnych na potrzeby potwierdzenia lub zaprzeczenia stanu niewypłacalności przedsiębiorcy. Zrealizowaliśmy ją na zlecenie zarządu spółki akcyjnej, wobec której jeden z wierzycieli złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.
W ramach współpracy przygotowaliśmy obszerną opinię ekspercką w zakresie sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki i zbadaliśmy perspektywy prowadzenia core biznesu. Jeden z jej wierzycieli złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a my mieliśmy sprawdzić (potwierdzić lub zaprzeczyć) stan niewypłacalności, o którym mowa w art. 11 ust. 1-2 Prawa upadłościowego.
W opracowaniu przedstawiliśmy analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki, w tym:
- analizę przychodów, kosztów działalności oraz wyników finansowych,
- strukturę majątku i zobowiązań,
- wartości kapitałów własnych.
Nasi eksperci przedstawili także wybrane elementy stanu faktycznego celem zaprezentowania stanowiska wierzyciela i stanowiska dłużnika.
W ekspertyzie przedstawiliśmy także metodykę badania przesłanek niewypłacalności, szczególnie w kontekście treści art. 11 Prawa upadłościowego. Odnośnie do przesłanki płynnościowej sprawdziliśmy czy – a jeśli tak, to kiedy i na ile trwale – badana spółka zaprzestała spłat przeważającej części zaciągniętych zobowiązań.
Analizy zrealizowane w tym zakresie:
- analiza struktury czasowej (opóźnienia w spłacie zobowiązań) w zakresie nieopłaconych zobowiązań pieniężnych,
- analiza zrealizowanych zapłat/spłat z tytułu zaciągniętych zobowiązań, w podziale na poszczególne miesiące,
- analiza wystawionych przeciwko badanej spółce tytułów wykonawczych i prowadzonych spraw sądowych,
- analiza zawartych umów kredytowych na potwierdzenie lub zaprzeczenie zdolności kredytowej i obsługi wierzytelności finansowych w terminach ich wymagalności,
- ustalenie perspektyw dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.
Przeanalizowaliśmy kwestię potencjalnej niewypłacalności również pod kątem przesłanki majątkowej. Przedstawiliśmy test na ustalenie/zaprzeczenie stanu niewypłacalności spółki w oparciu o dane z ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych. Uwzględniliśmy także informacje udzielone przez zarząd oraz z uwagi na konieczność ujęcia wartości poszczególnych składników aktywów według wyceny rynkowej – ze względu na poprawną metodykę badania momentu materializacji przesłanki majątkowej – ponownie przeprowadziliśmy rachunek testowy, o którym mowa w art. 11 ust. 2 Prawa upadłościowego, dokonując stosownych korekt względem zapisów księgowych.
W konkluzjach wskazaliśmy, że w badanej spółce nie zmaterializowała się ani majątkowa, ani płynnościowa przesłanka niewypłacalności. Podmiot ma realne perspektywy do prowadzenia działalności i reguluje na bieżąco zobowiązania, a postępowanie upadłościowe należy prowadzić wobec podmiotu niewypłacalnego.